नेपाली / English
जानकारी

करी पातहरू curry leaves बाट लाभ लिन सकिन्छ

करीपात भन्ने वितिकै के वा करीपात भनेको के हो भनेर सबैलाई थाहा नहुन सक्छ । करीपात भनेको एकप्रकारको झारको नाम हो जसका पातहरु खनाको स्वाद बढाउन गर्ने मा प्रयोग गरिन्छ । यो प्रायः दक्षिणी भारतमा प्रयोग गरिएको थियो तर आजभोली यो प्रत्येक भान्छामा मसलाको रूपमा प्रयोग गरिन्छ । नेपालमा धेरै कम प्रयोग गरिने करी पातहरूको चमत्कारिक फाइदाहरूको बारेमा बताउनेछौं । मान्यतया, हामी यस पातलाई हरेक भान्सामा विशेष स्वादका रूपमा लिन्छौं, तर स्वाद बाहेक, करी पातका केही अन्य फाइदाहरू पनि छन् ।
यसमा भिटामिन सी, भिटामिन ए, भिटामिन बी, भिटामिन ई, कार्बोहाइड्रेट, फाइबर, क्याल्सियम, फस्फोरस, फलाम, कडा पातहरूको साथ यसको प्रयोगले तपाईंको मुटुलाई सुधार गर्दछ, शरीरको प्रतिरोध क्षमता बढाउँछ साथै कपाल र छालाको रोगहरू टाढा राख्न गर्दछ ।
करी पातमा धेरै औषधीय गुणहरू छन्, जुन स्वास्थ्यको लागि लाभदायक छन् । यसलाई मिठो नीम पनि भनिन्छ । मीठो नीम खानाको स्वाद बढाउन प्रयोग गरिन्छ । करी पातले हाम्रो खानाको स्वाद मात्र बढाउँदैन, यसले हाम्रो शरीरलाई थुप्रै रोगहरूबाट टाढा राख्न मद्दत गर्दछ । मीठो नीममा फलाम, क्याल्सियम, फास्फोरस र भिटामिनहरूका धेरै प्रकार हुन्छन् जसले शरीरलाई एनीमिया, उच्च बीपी, मधुमेह जस्ता रोगबाट बचाउन मद्दत गर्दछ. यस बाहेक, करी पातमा भिटामिन बी २, बी ६ र बी ९ भरपुरमात्रामा हुन्छ, जसले हाम्रो कपाल गाढा, बाक्लो र बलियो बनाउँछ ।
कलेजोको क्षति रोक्छ : यदि तपाई धेरै रक्सी पिउनुहुन्छ र यसले कलेजोलाई हानी पु¥याइरहेको छ भने, करीका पातहरू आफ्नो भोजनमा समावेश गर्न नबिर्सनुहोस् । एशियन जर्नल अफ फार्मास्यूटिकल एंड क्लिनिकल रिसर्चका अनुसार, आक्सिडेटिभ तनाव र विषाक्त पदार्थहरू जुन शरीरमा (पबझउाभचय)ि काम्फेरोलको कारणले बनेको हुन्छ जसले कलेजो बिगार्न सक्छ । यदि तपाईं कडा पातहरू खानुहुन्छ भने, तब यसमा भिटामिन ए र सीले कलेजोलाई राम्रोसँग काम गर्न मद्दत गर्दछ ।
कपालका लागि : कडा पातहरू कपालका लागि धेरै फाइदाजनक हुन्छन्. कडा पातहरू पनि हाम्रो कपालको जरालाई बलियो बनाउन, गाढा अँध्यारो पार्न, कपाल झर्ना रोक्न र कपाललाई डन्ड्रफबाट जोगाउन प्रयोग गर्दछन् । करी पातबाट कपाल टोनिक बनाउनका लागि करी पातहरू उमाल्नुहोस् ता कि ती पानीमा विलीन हुन्छन् र पानीको रंग हरियो हुन्छ । यो टानिक १!५÷२० मिनेटको लागि तपाईको टाउकोमा लगाउनुहोस् । हप्तामा २ पटक कपालको मसाज गर्दा धेरै कपाल हुन्छ । साथै, आधा कप करी दाना दाना संग पीस्नुहोस् र त्यो मिश्रण आफ्नो कपालमा लगाउनुहोस, र केही मिनेट पछि धुनुहोस् ।
वजन घटाउन  : माथि तपाईले करी पातका धेरै स्वास्थ्य लाभहरूको बारेमा जान्नु भयो तर तपाईंलाई यो जाने चकित हुनेछ कि यो हाम्रो वजनलाई पनि कम गर्न मद्दत गर्दछ । करी पातमा रहेको फाइबरको मात्राले हाम्रो शरीरमा भण्डार गरिएको थप फ्याट र विषाक्त पदार्थहरू बाहिर निकाल्न मद्दत गर्दछ । हरेक दिन करी पात खानेले तौल घटाउँछ र कोलेस्ट्रोल कम गर्दछ । तसर्थ, अर्को पटक तपाईं थालमा करी पातहरू नछोड्नुहोस् र यसलाई चबाउनु’होस् र सजिलैसँग खानुहोस् ।
मुटु रोगबाट बचाउँछः रगतबाट नराम्रो कोलेस्ट्रोल कम गर्न यसले महत्त्वप“र्ण भ“मिका खेल्दछ भनेर तपाईंलाई अचम्म लाग्न सक्छ । यसले रगतमा राम्रो कोलेस्ट्रोलको मात्रा बढाएर हृदय रोग र एथेरोस्क्लेरोसिस बिरूद्ध रक्षा गर्दछ । कडा पातहरूमा हाम्रो शरीरमा रगत कोलेस्ट्राल कम गर्ने गुण हुन्छ । जुन हामी हृदय रोगह? बाट टाढा रहन सक्छौं । हुनसक्छ तपाईलाई थाहा छ शरीरमा अक्सिडेटिभ कोलेस्ट्रोलले खराब कोलेस्ट्रोल बनाउन सहयोग गर्दछ । जसले हृदयघातको जोखिम बढाउँदछ । कडा पातहरूमा एन्टीआक्सीडन्ट गुणहरू हुन्छन् जसले कोलेस्ट्रोलको अक्सिडेशन रोक्दछन् जसले गर्दा शरीरमा खराब कोलेस्ट्रोलको मात्रा बढ्दैन । यस तरिकाले यसले हामीलाई मुटुसँग सम्बन्धित समस्याहरूबाट टाढा रहन मद्दत गर्दछ ।
एनीमियाबाट बचाउँछः : एनीमिया शरीरमा एनीमियाको कारणले मात्र होईन । ब?, जब शरीरको शक्तिले फलामलाई अवशोषित गर्दछ र यसलाई राम्रोसँग कम गर्दछ, तब एनीमियाको जोखिम बढ्छ । करी पातहरू यस रोगबाट राहत पाउनका लागि धेरै फाइदाजनक हुन्छ, यो फलाम र फोलिक एसिडको उच्च मात्रामा पाइन्छ. हाम्रो शरीरमा फोलिक एसिडले फलाम र फलामलाई अवशोषित गर्न मद्दत गर्दछ । त्यसोभए यदि तपाईं रक्ताल्पताबाट पीडित हुनुहुन्छ भने, खाली पेटमा दैनिक एक तिथि र अगच करी पातहरू चबाउनुहोस्. यसले शरीरको फलामको स्तर बढाउँछ र रक्ताल्पताको जोखिम कम गर्दछ ।
रगतमा चिनीको स्तर नियन्त्रण गर्दछ : कडा पातहरूको फाइबरले रगतमा चिनीको मात्रा कम गर्दछ रगतमा इन्स’लिनलाई असर गरेर । कडा पातहरूले वजनलाई कम गर्न मद्दत गर्दछ हजमेको शक्ति बढाउँदै । त्यसकारण, मध’मेह भएको र वजन बढाउने व्यक्तिहरूले कडा पातहरू खान आवश्यक छ । करी पातमा एंटीडायबेटिक एजेन्टहरू हुन्छन् जसले शरीरमा ईन्सुलिन गतिविधिलाई प्रभावित गरेर रगतमा चिनीको मात्रा कम गर्न मद्दत गर्दछ । यस बाहेक, करी पातमा फाइबरको मात्रा चिनीबाट पीडित बिरामीहरूका लागि पनि लाभदायक हुन्छ । त्यसैले हरेक बिहान खाली पेटमा कडा पातहरूको सेवन शुरू गर्नुहोस् र मधुमेहबाट छुटकारा पाउनुहोस् ।
हाजमाको शक्ति बढाउँछ : कडा पातले एसिडिटी वा अपच रोक्छ र पेटलाई शान्त राख्न मद्दत गर्दछ ।
पखाला को लक्षणबाट राहत दिन्छ : करीपातमा पाइने हल्का रेचकले पखालाबाट राहत पाउन सहयोग गर्दछ । यसको एन्टिब्याक्टेरिया र एन्टीइन्फ्लेमेटरी गुणहरूको कारण, यसले पेटलाई छिटो शान्त गराउने कार्य गर्दछ. कडा पातले शरीरको तीन डोशालाई सन्तुलनमा राख्छ र पेटमा पित्ताशयलाई कम गर्दछ ।
छाती र नाकको समस्याबाट छुटकारा : यदि तपाईं खोकी, साइनस वा बलगमको कारण चिन्तित हुनुहुन्छ भने, त्यसपछि करीपातलोपना तपाईंको डाईटमा समावेश गर्नुहोस् र यस समस्याबाट मुक्त हुनुहोस्  । करी पातमा भिटामिन सी, एन्टीइन्फ्लेमेन्टरी र एन्टीआक्सीडन्ट गुणहरूले बलगम फ्रिज हुन दिदैन ।

विश्वबाट समाचार

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

The recession is over...

The stock market and home values are back at record highs, while jobs remain scarce for those earning...

Powered by NewsAPI.org