नेपाली / English
scroll जानकारी

अमरत्वको आर्युवेदिक औषधि (गुर्जो) गिलोयको जरा

गिलोय (गुर्जो)का १० आश्चर्यजनक फाइदाहरू
गिलोय (गुर्जो) (टिनोस्पोरा कार्डिफोलिया) एक आर्युवेदिक जडिबुटी हो जुन युगौं युगदेखि औषधिमा प्रयोग भईरहेको छ । भारत दिल्लीका पोषण विशेषज्ञ डा. अंशुल जयभारतका अनुसार संस्कृतमा, गिलोय (गुर्जो)लाई ’अमृता’ भनेर चिनिन्छ, जसले शाब्दिक रूपमा ’अमरत्वको जरा’ मा अनुवाद गर्दछ, किनभने यसमा प्रशस्त औषधीय गुणहरू छन् । “गिलोय (गुर्जो)को डाँठ अधिकतम उपयोगितामा पर्छ, तर यसको जरा पनि प्रयोग गर्न सकिन्छ । डा. अंशुल यसका फाइदाहरू र प्रयोगहरू एफडीएले स्वीकृत गरेको भन्नु हुन्छ । अर्का डा आशुतोष गौतम वैद्यनाथ पनि “गिलोय (गुर्जो)को रस, पाउडर वा क्याप्सुलको रूपमा खपत गर्न सकिने बताउनु हुन्छ ।

डा. आशुतोष
गिलोय (गुर्जो)का १० आश्चार्यजनक फाईदाहरु 
रोग प्रतिरोध क्षमता बढाउने : गिलोय (गुर्जो) एक विश्वव्यापी जडिबुटी हो जसले रोग प्रतिरोध क्षमता बढाउन मद्दत गर्दछ । यो एन्टिआक्सीडन्टहरूको पावरहाउस हो जसले फ्रिरेडिकलहरूसँग लड्छ, तपाईंको कोषहरूलाई स्वस्थ राख्छ र रोगहरूबाट मुक्त हुन्छ । गिलोय (गुर्जो)ले विषाक्त पदार्थ हटाउन मद्दत गर्दछ, रगत शुद्ध पार्छ, ब्याक्टेरियासँग लड्छ कलेजोको बिरामी र मूत्र पथमा संक्रमणसँग पनि लड्दछ । “गिलोय (गुर्जो)लाई मुटुसँग सम्बन्धित अवस्थाको उपचारमा विशेषज्ञहरूले प्रयोग गर्दछन र बाँझपनको उपचारमा पनि उपयोगी पाइन्छ“।

पुरानो ज्वरोको उपचार गर्दछ : गिलोय (गुर्जो)ले बारम्बार हुने फीवर (पुरानो ज्वरो)बाट छुटकारा पाउन सहयोग गर्दछ । गिलोय (गुर्जो) प्रकृतिमा पाइराइटिक विरोधी भएकाले यसले डेङ्गु, स्वाइन फ्लू र मलेरिया जस्ता जोखिममा पार्ने लक्षणहरू र त्यस्ता लक्षणहरूलाई कम गर्न सक्छ ।
पाँचन क्रियामा सुधार गर्छ : गिलोय (गुर्जो) पाचन सुधार गर्न र आन्द्रासँग सम्बन्धित रोगहरूको उपचार गर्न धेरै फाइदाजनक हुन्छ ।

श्वासप्रश्वास सम्बन्धी : गिलोय (गुर्जो) आफ्नो छिटो फाइदाहरूका लागि प्रख्यात छ र श्वासप्रश्वासको समस्या कम गर्न मद्दत गर्दछ ।

उपचार गठिया : गिलोय (गुर्जो)मा एन्टीइन्फ्लेमेटरी र एन्टीआर्थराइटिक गुणहरू हुन्छ जसले गठिया र यसका धेरै लक्षणहरूको उपचार गर्न मद्दत गर्दछ । जोर्नि दुखाइका लागि गिलोय (गुर्जो) स्टेमको पाउडर दूधमा उमालेर सेवन गर्न सकिन्छ । यसको अदुवासँग मिश्रणले रूमेटोइड गठियाको उपचार गर्न प्रयोग गर्न सकिन्छ ।

सल्लाह : तपाईले आधा ग्राम गिलोइ (गुर्जो) पाउडर लिन सक्नुहुन्छ केही आंवलाको साथ नियमित रूपमा सेवन वा कब्जको उपचारको लागि गुड़सँग सेवन गर्नुले लाभको नतिजा चाडै पाउन मदत पुग्छ ।

फोर्टिस अस्पतालका डा. मनोज के. आहुजा
मधुमेह उपचार : गिलोय (गुर्जो) हाइपोग्लाइकेमिक एजेन्टको रूपमा काम गर्दछ र मधुमेह (विशेष गरी टाइप २ मधुमेह)लाई उपचार गर्न मद्दत गर्दछ । गिलोय (गुर्जो)को रस रगतमा चिनीको उच्च स्तर चापलाई कम गर्ने कार्य गर्दछ ।

तनाव र चिन्ता कम गर्दछ : के तपाईंलाई थाहा छ गिलोय (गुर्जो)लाई एडाप्टोजेनिक जडिबुटीको रूपमा पनि प्रयोग गर्न सकिन्छ ? यसले मानसिक तनाव र चिन्ता कम गर्न मद्दत गर्दछ । यसले विषाक्त पदार्थहरूबाट मुक्त हुन मद्दत गर्दछ, स्मृतिलाई बढावा दिन्छ, तपाईंलाई शान्त बनाउँछ र अन्य जडिबुटीहरूसँग मिलेर उत्कृष्ट स्वास्थ्य बनाउँछ ।

दमको लक्षणहरूलाई कम गर्दछ : दमको कारण छातीको जकड़न, सासको कमी, खोकि, घरघराहट, इत्यादि हुन्छन् जसको कारणले यस्तो अवस्थाको उपचार गर्न धेरै गाह्रो बनाउँदछ । गिलोय (गुर्जो)को जुस पिउनु दमका बिरामीहरूलाई सासलिन सहयोग र्पुयाउँछ र प्रायः विशेषज्ञहरूले सिफारिस पनि गर्छन ।

दृष्टिमा सुधार ल्याउछ : भारतका धेरैजसो भागहरूमा, गिलोय (गुर्जो) प्लान्ट आँखाका लागि धेरै उपयोगि र लाभदायक मानिन्छ किनकि यसले दृष्टिको स्पष्टता बढाउन मद्दत गर्दछ । त्यसका लागि गर्नुपर्ने भनेको पानीमा गिलोय (गुर्जो)को पाउडर उमालेरे चिसो भईसकेपछि परेलिकमा लगाउनुहोस् ।

बुढेसकालका लक्षणहरूलाई कम गर्दछ : गिलोय (गुर्जो) बिरूवामा एन्टीएजिंग गुणहरू हुन्छन् जसले काला दागहरू, पिम्पल्स, फाइन लाइनहरू र झुर्री कम गर्न मद्दत गर्दछ । यसले तपाईंले सँधै चाहानु भएको जस्तो सफा र चमकदार छाला प्रदान गर्दछ ।

नोट  : त्यहाँ गिलोय (गुर्जो) उपभोग गर्ने कुनै गम्भीर साइड इफेक्टहरू छैनन् किनकि यो एक प्राकृतिक र सुरक्षित जडिबुटी उपचार हो । यद्यपि, केहि केसहरूमा (गिलोय (गुर्जो)को प्रयोगले कब्ज र रगतमा चिनीको मात्रा कम गर्दछ । त्यसोभए यदि तपाई मधुमेह रोगी हुनुहुन्छ र दीर्घकालीन रुपमा गिलोय (गुर्जो)को सेवन गर्दै हुनुहुन्छ भने, तपाईको रगतमा चिनीको स्तर नियमित रूपमा परिक्षण गर्नुहोस् । साथै, यदि तपाईं गर्भवती हुनुहुन्छ वा स्तनपान गराउँदै हुनुहुन्छ भने गिलोय (गुर्जो)को सेवन त्याग्नुहोस् ।-माईहेल्थबाट सम्पादित

विश्वबाट समाचार

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

The recession is over...

The stock market and home values are back at record highs, while jobs remain scarce for those earning...

Powered by NewsAPI.org