नेपाली / English
scroll जानकारी

Catharanthu roseus  (क्याथारन्थु गुलाब) सदाबहार पातहरू मधुमेह बिरामीहरूका लागि फाइदाजनक

मधुमेह अनियमित खाने र अनियमित जीवनशैलीको कारण प्रायः मानिसहरू यस रोगबाट पीडित हुन्छन् । मधुमेह भएका व्यक्तिहरूले प्राय आफ्नो जीवनशैली र खाने बानीहरू परिवर्तन गर्नुपर्दछ, त्यसो गरे मात्र आफैलाई स्वस्थ राख्न सक्छन् । साथै धेरै औषधीहरूको सहारा लिनु पर्ने पनि हुनसक्छ । ताकि मधुमेहबाट नियन्त्रणमा रहन सकुन । शायद सबैलाई थाहा नहुन पनि सक्छ औषधि बाहेक सदाबहारका पातहरू पनि मधुमेह रोगका लागि लाभदायक हुन्छन् ।

सदाबहार आयुर्वेद र चिनियाँ औषधिमा लामो समयदेखि प्रयोग हुँदै आएको छ र मधुमेह, मलेरिया, घाँटी दुखाइ र ल्युकेमिया जस्ता अवस्थाबाट बच्न सदाबहारको जडिबुटी उपचारको रूपमा प्रयोग गरिन्छ । सदाबहारले दुई सक्रिय यौगिकहरू एल्कालोइड्स र टेनिनहरू समावेश गर्दछ । सदाबहारको बोटमा १०० भन्दा बढी अल्कालोइडहरू भएको विश्वास गरिन्छ । जुन धेरै फाइदाजनक हुन्छन् ।

सदाबहार के हो ? :

यो सजिलैसँग जता ततै फेला पार्न सकिन्छ र यो मेडागास्करको मूल हो भनिन्छ । सदाबहार एक प्रकारको झाडी हो सजावटी बोटको रूपमा र औषधीय उद्देश्यहरूको कार्यका लागि प्रयोग गरिन्छ । यसको फूलहरू गुलाबी र सेतो रंगका हुन्छन् जुन चिल्लो, चम्किलो र यसको पातहरू गाढा हरियो रंगका हुन्छन् । टाइप २ मधुमेहको लागी एक प्राकृतिक औषधीको रूपमा काम गर्दछ ।
सदाबहार पातहरू मधुमेहका लागि खानाको रूपमा प्रयोग गरिन्छ यो पूर्ण रूपमा प्रभावकारी हुन्छ । रगतमा चिनीको स्तर बढ्नबाट रोक्छ र नियन्त्रणमा राख्छ ।

मधुमेहको लागी सदाबहार कसरी प्रयोग गर्ने ? :

सदाबहारका ताजा हरिया पातहरू पहिले सुकाउने त्यसपछि राम्रोसँग पीसेर यसलाई हवा छिर्न नसक्ने कन्टेनरमा राख्नुहोस् । पाउडरको एक चम्मच दैनिक ताजा फलफूलको रस वा पानीसँग पिउनुहोस् । सदाबहार बोटको पातहरूको पाउडर स्वादमा भने अलिकति तीतो हुन्छ ।

एक दिनमा ३ देखि ४ भन्दा बढी पातहरू मुखमा राखेर बस चबाउनुले पनि रगतमा चिनीको स्तर कन्ट्रोल गर्छ ।
सदाबहार बोटको गुलाबी फूलहरूलाई एक कप पानीमा उमाल्ने र उमाले पछि पानीलाई छानेर यसलाई बिहान खाली पेटमा पिउने बानी बसाल्नुले पनि मधुमेहलाई धेरै हदसम्म नियन्त्रणमा राख्न सक्दछ ।

सदाबहारका अन्य फाइदाहरू : क्यान्सरको जोखिम कम गर्दछ :

क्यान्सरसँग लड्ने तत्वहरू सदाबहारको पातमा पाइन्छन्, ती शरीरमा क्यान्सर बढाउने कोषहरू हटाउन र ती मृत कोषहरूलाई निको पार्न मद्दत गर्दछन् । सदावहारको पातमा दुईवटा एल्कालोइडहरू फेला पर्दछन्, जसलाई भिन्क्रिस्टाइन र भिन्ब्लास्टाइन भनिन्छ । यी दुबैले एल्कलाइड केमोथेरापी समेत दिइन्छ । यसको साथ, यदि तपाईं क्यान्सरबाट पीडित हुनुहुन्छ भने, तपाईंले सदाबहारका पातहरूको चटनी बनाएर सेवन गर्दा फलदायक हुन्छ ।

रक्तचाप नियन्त्रणमा राख्छ :

सदाबहार पातमा हुने अल्कलाइड अजालिसिनले रक्तचापलाई नियन्त्रणमा राख्छ । यसका साथै यसले उच्च रक्तचाप पछि तुरून्त कम गर्ने काम गर्दछ, यसको पातहरू नियमित चबाउने हने भने यसले रगतमा भएको चिनीलाई सधैंको लागि नियन्त्रणमा राख्न सक्छ ।
खुजलीबाट राहत ः सदाबहार पातहरूको प्रयोगले शरीरमा खुजली पनि हटाउन सकिन्छ । यसको लागि यसको पातबाट बाहिर आउने दूध जस्तो सेतो पदार्थलाई दैनिक रूपमा शरीरको खुजलीयुक्त (चिलाउने) भागमा लगाउदा चिलाउने समस्या केहि दिनहरूमा हराएर जान्छ ।

विश्वबाट समाचार

Your Life at Home

Parenting, technology and wellness advice, and what to watch, read, cook and grow while staying safe at home.

Inside Cameo, the app...

During the pandemic, Baskin joined an app where you can hire the likes of Anthony Scaramucci and Lindsay...

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

Live updates: Senate adjourns...

Hard weeks are ahead of millions of Americans as the Senate adjourns for the rest of August without...

The recession is over...

The stock market and home values are back at record highs, while jobs remain scarce for those earning...

Map: Which states are...

Hundreds of millions of people started moving around again. Now, a surge is here, with new restrictions.

Asked and answered: What...

The Washington Post has catalogued questions about the novel coronavirus and provided a guide to help you find...

U.S. coronavirus cases and...

The death toll from covid-19 began to rise steadily in early March, then more sharply as the disease...

Powered by NewsAPI.org