नेपाली / English / हिन्दी

कोरोना प्रभावित अमेरिकीहरूका लागि कोरोनाको खोप मुफ्त

वाशिंगटन । ट्रम्प सरकारले कोरोनाभाइरस महामारीमा अमेरिकीहरूका लागि ठूलो घोषणा गरेको छ । सरकारले कोरोना (खोप) निःशुल्क हुने जनाएकोे छ । संयुक्त राज्यका स्वास्थ्य अधिकारीहरूले बिहीबार एकपटक यो खोप प्रभावकारी साबित भएपछि यसको निशुल्क वितरण सुनिश्चित गरिने बताएका छन् । अमेरिकाले (भ्याक्सिन) खोप प्रोजेक्टमा १० अर्ब डलर भन्दा बढी लगानी गर्दै सम्झौतामा हस्ताक्षर गरेको छ जस अनुसार सबै क्लिनिकल परीक्षण स्वीकृत भएपछि लाखौं डक्सी वितरण हुनेछ ।
सरकारले खोपको खुराकको खर्च आफैं उठाउने तर कम्पनीहरूले भुक्तानी लिने बिरामीलाई खोप दिने चिकित्सकहरुलाई भने भुक्तान गरिनु पर्ने बताएको छ । समाचार एजेन्सी एएफपीले वरिष्ठ स्वास्थ्य अधिकारी पाल आमले “हामीले निजी बीमा कम्पनीहरूसँग कुरा गरेका छौं र धेरैजसोले यसमा सहमत भएका छन् । हामी जनवरी २०२१ सम्म करोडौं डोज दिने सक्ने बताएका छन् । राष्ट्रिय स्वास्थ्य संस्थान (एनआईएच) का निर्देशक फ्रान्सिस कोलिन्सले अमेरिकी सरकारले समर्थन गरेको छ खोप प्रोजेक्ट मध्ये एकले वर्षको अन्त्यसम्म खोप उत्पादन गर्ने विश्वास व्यक्त गरेका छन् ।

अमेरिका विश्वमा सबैभन्दा बढी कोरोना प्रभावित देश हो । यस्तो अवस्थामा यदि सरकारले कोरोना खोप निशुल्क राख्छ भने महामारीका कारण आर्थिक मोर्चामा पहिले नै समस्या भोगिरहेकाहरूको लागि ठूलो राहतको कुरा हुनेछ । कोरोना महामारीको सामना गर्न विश्वका सबै देश खोपहरू विकासमा संलग्न छन् यसैबीच रूसले यो दौड जित्ने दाबी गर्दै कोरोना खोप तयार पारको दावि गरेको छ । यद्यपि विश्व स्वास्थ्य संगठन र संयुक्त राज्य अमेरिका अहिले यो स्वीकार्न तयार छैनन्। रसियाका राष्ट्रपति पुतिनले गत हप्ता कोरोना खोप तयार पारेको घोषणा गरेका थिए ।