नेपाली / English / हिन्दी

डोनाल्ड ट्रम्प कोरोना संक्रमणबाट ३ दिनमा फिट भएर घर फर्के

वाशिंगटन । अमेरिकामा यदि कुनै व्यक्ति कोरोना संक्रमित छ भने सबैलाई समान उपचार हुन्छ । तर राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पको सन्दर्भमा यस्तो भएन । उनको एकदम भिन्न तरीकाले उपचार गरियो र सबै औषधि उनिलाई दिइयो, जसबाट केही राहत पाउने अपेक्षा गरिएको थियो । समाचार एजन्सिका अनुसार राष्ट्रपति ट्रम्प कोरोना संक्रमणबाट ३ दिनमा फिट भएर घर फर्केका छन् ।

डोनाल्ड ट्रम्पलाई पहिलो पटक कोरोना संक्रमित भएपछि एन्टिबडी थेरापी दिइयो । यस थेरापीका २७५ व्यक्तिमा परीक्षण चलिरहेको छ । यसले ठूलो हदसम्म कोरोना भाइरसको संक्रमण घटाउन मद्दत गरेको छ । यद्यपि अमेरिकाको खाद्य र औषधि प्रशासनद्वारा यसलाई स्वीकृत गरिएको छैन । डोनाल्ड ट्रम्पलाई औषधि दिइयो जसको जुन औषधिलाई अमेरिकामा क्लिनिकल स्वीकृति पूर्ण रूपमा अनुमति दिइएको छैन । ट्रम्पलाई एन्टिबडी थेरापी पछि रेमेडेभिसर र डेक्सामेथासोनको डोज पनि दिइयो । तर जे होस् यो आपतकालिनमा प्रयोग गर्न सकिन्छ ।

डोनाल्ड ट्रम्पलाई दिइएको रेमेडिभिरको डोजले कोरोनाको उपचार गर्न अहिलेसम्म एफडीए स्वीकृति प्राप्त गरेको छैन । रेमेडीसविरको क्लिनिकल परीक्षणमा, पत्ता लाग्यो कि यसको पाँच दिनको प्रयोगले बिरामीहरूको रिकभरीको गति बढाउँदछ । तर यसको प्रयोगका धेरै साइड इफेक्टहरू छन् । अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पलाई पनि डेक्सामेथासोनको डोज दिइयो । यो औषधि भारतबाट सम्पूर्ण विश्वमा निर्यात गरिन्छ । यो औषधी विश्वव्यापी सस्तो पनि छ । तर यसले प्रतिरक्षा प्रणालीलाई ढिला बनाउँछ ।

स कारणले गर्दा, यो कोरोनाको उपचारमा प्रयोगको लागि अनुमोदन गरिएको छैन । वास्तवमा, त्यहाँ एक महिना भित्र डेक्सामेथासोनको प्रयोगबाट निको पारिएका थुप्रै बिरामीहरूको मृत्युको खबर पनि आएको छ । ती सबै औषधीहरू डोनाल्ड ट्रम्पमा प्रयोग भएका छन्, जसको परीक्षणहरू चलिरहेका छन् । भन्न सकिन्छ धेरै जसो औषधीहरू अमेरिकामा डोनाल्ड ट्रम्पमा धेरै औषधीहरू प्रयोग गरिएको थियो ।