नेपाली / English / हिन्दी

ब्ल्याक होलको रहस्य पत्ता लगाउने वैज्ञानिकहरूलाई यस वर्षको भौतिक विज्ञानमा नोबेल पुरस्कारबाट सम्मान गरिने

स्टाकहोम । स्वीडेनको रोयल एकेडेमी अफ साइन्सले यस वर्ष भौतिक विज्ञानको क्षेत्रमा नोबेल पुरस्कार घोषणा गरेको छ । यस वर्ष फिजिक्समा नोबेल पुरस्कार (भौतिकीमा ३ नोबेलप्राइज) रोजर पेनरोस, राईनहार्ड गेन्जेल र आन्द्रे गेजलाई पुरस्कृत गरिनेछ । ती तीन वैज्ञानिकहरूको खोजी अन्तरिक्षको ब्ल्याक होलसँग सम्बन्धित छ ।

बेलायतमा जन्मे र अक्सफोर्ड युनिभर्सिटीमा पढाउने, रोजर पेनरोसले पत्ता लगाए कि ब्ल्याक होल सापेक्षताको सिद्धान्त बुझ्न सकिन्छ । यो सिद्धान्त अल्बर्ट आइनस्टाइनले दिएका थिए । रोजर १९३१ मा बेलायतमा जन्मेका थिए । हाम्रो आकाशगंगाको ब्ल्याकहोलको केन्द्रमा अदृश्य तर अत्यन्त शक्तिशाली वस्तु पत्ता लगाएकोमा रेनहार्ड ग्यागल र एन्ड्रिया गेजलाई सम्मानित गरिनेछ । रेनहार्ड गेन्जल जर्मनीमा जन्म भएको थियो र म्याक्स प्लान्क संस्थानका निर्देशक हुन् ।

एन्ड्रिया गेज अमेरिकाकी छिन् र लस एन्जलसको क्यालिफोर्निया विश्वविद्यालयका प्राध्यापक हुन् । भौतिक विज्ञानमा नोबेल पुरस्कार संयुक्त रूपमा दिइने छ । रोयल स्वीडिश एकेडेमी अफ साइन्सले संयुक्त रूपमा २०२० को लागि भौतिक विज्ञानको नोबेल पुरस्कार प्रदान गरेको छ । आधा पैसा रजर पेनरोसमा जान्छ, जबकि बाँकी आधा पैसा रेनहार्ड गेन्जेल र एन्ड्रिया गेजलाई दिइनेछ ।-एजन्सी