नेपाली / English / हिन्दी

बंगलादेशमा बलात्कारीहरूलाई फाँसी दिइने प्रस्ताव अनुमोदन

ढाका । बंगलादेशमा बलात्कार गर्नेहरूलाई अब मृत्युदण्ड दिइनेछ । हालसालै भएका घटनाहरूमा जनताको क्रोधलाई ध्यानमा राख्दै बंगलादेशको मन्त्रिपरिषद्ले बलात्कारका केसमा अधिकतम सजायलाई आजीवन कारावासबाट मृत्युदण्डसम्म बढाउने प्रस्तावलाई अनुमोदन गरेको छ । राष्ट्रपति अब्दुल हामिदले मानव अधिकार संगठन आइन –ओ–सलिश केन्द्रको रिपोर्ट अनुसार बंगलादेशमा हालैका वर्षहरूमा यौन अपराधमा वृद्धि भएको छ । जनवरी र सेप्टेम्बर बीच, करिब १,००० त्यस्ता घटनाहरू भए जसमा पाँच जना सामूहिक बलात्कार थिए । महिला विरुद्ध बढ्दो अपराधको बारेमा मानिसहरूमा पहिलेदेखि नै क्रोध रहेको थियो तर हालसालै भएको घटनाले जनाको क्रोधलाई झन उक्साएको थियो ।

केही दिन अघि एउटा भिडियो सोशल मिडियामा भाइरल भएको थियो, जसमा केही व्यक्ति दक्षिण पूर्वी जिल्लामा महिलालाई लुटेर हिंडिरहेको देखाइएको थियो । मानवअधिकार आयोगका अनुसार पीडितलाई एक बर्ष भन्दा बढी बलात्कार गरिएको थियो । यो भिडियो अघि बढ्ने बित्तिकै मानिसहरू भडकिएका थिए र बलात्कार गर्नेहरूलाई सजाय दिने अभियान सुरु भएको थियो ।

राजधानी ढाकामा ठूलो संख्यामा महिला र विद्यार्थीहरू सडकमा उत्रिए थिए ।यो कुरालाई ध्यानमा राख्दै सरकारले बलात्कार गर्नेलाई मृत्युदण्ड सुनाउने निर्णयलाई अब अनुमोदन गरिसकेको छ । प्रधानमन्त्री शेख हसीनाको नेतृत्वमा रहेको मन्त्रिपरिषद्ले बलात्कारको सजाय दिने प्रस्तावलाई अनुमोदन गरेको कानूनमन्त्री अनीसुल हकले बताएका छन् । राष्ट्रपति अब्दुल हमीदले महिला र बाल उत्पीडन ऐनमा संशोधन गरी अध्यादेश जारी गर्न सक्नेछन् ।

यद्यपि विज्ञहरू भन्छन् कि मृत्युदण्डले अवस्थालाई सुधार गर्ने छैन । उनको भनाइ अनुसार जबसम्म व्यवस्था पूर्ण रूपमा परिवर्तन हुँदैन, सजाय बढाएर अपराधीहरुमा डर देखाउन सकिदैन । गम्भीरता र संवेदनशीलताका साथ प्रशासनले त्यस्ता घटनाहरुलाई हेर्नु पर्छ र तुरुन्त कारबाही गर्नु पर्छ कमजोर अनुसन्धानका कारण, धेरै जसो केसहरूमा आरोपीहरू दोषी प्रमाणित गर्न सक्षम हुँदैनन् । तसर्थ, पहिले पूर्वाधार दुरुस्त गर्नु आवश्यक छ ।