नेपाली / English / हिन्दी

विदेशी विद्यार्थी र व्यापारीलाई भारत भ्रमण गर्न अनुमति

नयाँ दिल्ली । भारत सरकारले भिसा प्रतिबन्धमा ठूलो राहत दिएको छ । सरकारले ओभरसीज सिटिजन अफ इंडिया (ओसीआई) र भारतीय मूल व्यक्तित्व (पीआईओ) कार्ड धारकहरूलाई भिसा प्रदान गर्न अनुमोदन गरेको छ । गृह मन्त्रालयका अनुसार यी बाहेक विदेशी विद्यार्थी र व्यापारीलाई पनि भारत भ्रमणका लागि भिसा दिइनेछ । यद्यपि सरकारले पर्यटक भिसामा प्रतिबन्ध लगाएको छ ।

गृह मन्त्रालयले जारी गरेको विज्ञप्तिमा सरकारले भिसा र यात्रा प्रतिबन्धमा क्रमशः छूट दिने निर्णय गरेको छ । यस अन्तर्गत, विदेशी नागरिक भारत आउन सक्षम हुनेछन् र भारतीय नागरिकहरू देश बाहिर बाहिर जान सक्नेछन् । भिसा व्यापार, सम्मेलन, रोजगार, अध्ययन, अनुसन्धान र उपचारको लागि दिइनेछ । सबै यात्रीहरूले स्वास्थ्य मन्त्रालयको कोरोना दिशानिर्देश भने पछ्याउनु पर्ने भनिएको छ ।

गृह मन्त्रालयको अन्तिम निर्देशका अनुसार विद्युतीय भिसा, पर्यटक भिसा र मेडिकल भिसा बाहेक सबै भिसा तत्काल प्रभावका साथ पुनःस्थापित गरिएको छ । उपचारका लागि भारत आउने विदेशी नागरिकहरूले परिचारकसँगै मेडिकल भिसाका लागि आवेदन दिनु पर्नेछ ।
भिसा प्रतिबन्धबाट छुट दिइएका केटोगरीहरूमा व्यक्तिहरू हवाई र समुद्री मार्गबाट भारत आउन सक्नेछन् । सरकारले विदेशीहरूलाई देश प्रवेश गर्नका लागि चयनित एयरपोर्टहरू र इमिग्रेशन चेक पोष्टहरूलाई अनुमति दिएको छ । सरकारको निर्णयमा भन्दे भरत मिसन, एयर ट्रान्सपोर्ट बबल अरेंजमेन्ट वा सरकार द्वारा अनुमोदित गैर अनुसूचित वाणिज्य उडान पनि सामेल छ ।

कोरोनाभाइरसका कारण भारतले २३ मार्चमा अन्तर्राष्ट्रिय यात्री उडानलाई प्रतिबन्ध लगाएको थियो । यद्यपि घरेलु उडानहरू २५ मे देखि सुरू गरिएको थियो । कोरोनाको समयमा विदेशमा रहेका भारतीयहरूलाई फिर्ता पठाउन भन्दे भारत मिसन अन्तर्गत विशेष उडानहरू सञ्चालन गरिएको थियो । उही समयमा खाडी मुलुकमा फसेका भारतीय नागरिकहरूलाई फिर्ता ल्याउन नौसेना जहाजहरू पनि खटाइएको थियो । सरकारी वन्दे भारत मिसन अन्तर्गत लाखौं भारतीय नागरिकहरुलाई सात चरणमा ५०० भन्दा बढी देशहरुबाट फिर्ता ल्याइएको थियो ।