नेपाली / English

बर्षको अन्तिम सूर्य ग्रहण डिसेम्बर १४ साँझ लाग्ने, वृश्चिक राशि भएकहरुले मानसिक पीडा भोग्नु पर्ने हुन सक्छ

वर्ष २०२० को अन्तिम सूर्य ग्रहण सोमबार, डिसेम्बर १४ मा लाग्नेछ । यो १५ दिनको अन्तरालमा लाग्ने दोस्रो ग्रहण हो जुन मार्गशीर्षको अमावस्या तिथिमा लाग्ने छ । यो पूर्ण सूर्य ग्रहण हुनेछ जुन ५ घण्टा सम्म हुने छ । जानौ यसले कस्तो असर पार्न सक्छ । भारतीय समय अनुसार अन्तिम सूर्यग्रहण डिसेम्बर १४ मा ७ बजे र ३ मिनटबाट शुरु हुनेछ, जुन लगभग ५ घण्टा पछि १२ः२३ मिनटपछि समाप्त हुने छ । ग्रहण दक्षिण अफ्रीका, दक्षिण अमेरिका र प्रशान्त महासागरका केही भागहरूमा पूर्ण रूपमा देखिनेछ । यद्यपि यो भारततिर देखिने छैन । जब चन्द्रमाले सूर्यलाई पूर्ण रूपमा कभर गर्दछ र सूर्यको किरणहरू पृथ्वीमा पुग्दैनन् यस्तो घटनालाई पूर्ण सूर्य ग्रहण भनिन्छ । जब चन्द्रमाले आंशिक रूपमा सूर्यलाई समाहित गर्दछ यस घटनालाई आंशिक सौर्य ग्रहण भनिन्छ ।

जब चन्द्रमाले सूर्यको मध्य भाग ओगट्छ र सूर्य औंठी जस्तो देखिन्छ, यो खगोलीय घटनालाई कुण्डलमा सूर्य ग्रहण भनिन्छ । हिन्दू धर्मका अनुसार सूर्य ग्रहण र चन्द्रग्रहणले हाम्रो राशिफललाई असर गर्छ । जसको कारण हाम्रो जीवनमा परिवर्तनहरू आउँछन् । सूतक अवधि ग्रहणको क्रममा हुन्छ । यस समयमा हल्ला गर्ने, खाने र पिउने र कुनै शुभ कार्यहरू गरिदैन । १४ डिसेम्बरको साँझमा लाग्ने सूर्य ग्रहण भारततिर नदेखिने हुनाले यस्तो अवस्थामा ग्रहणको समयमा कुनै पनि कार्यमा प्रतिबन्ध लगाइएको छैन ।

सुतकालमा प्रकृति अपेक्षाकृत बढी संवेदनशील हुन्छ। सुतक अवधिमा, कुनै पनि अप्रिय घटनाको उच्च सम्भावना हुन्छ । तर डिसेम्बर १४ को सूर्यग्रहण भारतमा देखिने छैन । भारतमा नदेखिने भएका कारण यस पटक सुतकका नियमहरूमा बन्देज गरिने छैन । साथै, ग्रहणको समयमा मंगलिक कार्यहरू प्रतिबन्धित हुनेछैन । सुतक अवधि मान्य नहुँदा मन्दिरका ढोकाहरू बन्द हुँदैन र पूजा गर्न निषेध गरिने छैन ।

ग्रहण काल एक खगोलीय घटना हो तर यो धार्मिक रूपमा शुभ मानिदैन । ज्योतिषका अनुसार यो ग्रहण भारतमा नदेखिने भए पनि यसले राशिफलमा पूर्ण प्रभाव पार्नेछ । यो सूर्य ग्रहण, जुन डिसेम्बर १४ मा हुन्छ, वृश्चिक राशि र जेष्ठ नक्षत्रमा देखा पर्दैछ । यस राशिफलका मानिसहरूलाई यस ग्रहण कालको अवधिमा धेरै होशियार हुनु आवश्यक छ । ग्रहणको प्रभावका कारण तिनीहरूको सम्मान घट्न सक्छ र यी व्यक्तिलाई मानसिक पीडा पनि भोग्नु पर्ने हुन सक्छ । वृश्चिकका मानिसहरूले यस अवधिमा सूर्यको पूजा गर्नुपर्दछ ।

ग्रहणको नराम्रो प्रभावबाट बच्न वृश्चिक राशि भएकहरुले महा मृत्युंजय मन्त्र जप गर्नु र ग्रहण पछि, गंगा जल छर्केर घर शुद्ध पार्नु उत्तम हुने छ । यदि सूर्यग्रहणको भोलिपल्ट धनु संक्रांति छ भने वृश्चिक राशि भएकहरुले सूर्यसँग सम्बन्धित केही दान गर्नुहोस् । अर्को दिन तामा, गहुँ, गुड़, रातो कपडा र कुनै पनि तामा वस्तु दान गर्न सक्नुहुन्छ ।

बर्षको अन्तिम सूर्य ग्रहण हेर्न चाहनेले दूरबीनको मद्दत लिन सक्छन् । यस बाहेक, तपाईं www.virtualtelescope.eu  मा भर्चुअल टेलिस्कोपको सहयोगमा सूर्यग्रहण पनि हेर्न सक्नुहुन्छ ।