नेपाली / English / हिन्दी

भारतमा कोभशिल्ड र कोभाक्सिन दुई खोपहरू अनुमोदन, ब्राजिलले कोभेक्सिनको पचास लाख लाख डोज खरीद गर्ने

नई दिल्ली । भारतको ड्रग कन्ट्रोलर जनरल (डीसीजीआई) ले भारतको ड्रग रेगुलेटरले कोभशिल्ड र कोभाक्सिनको आपतकालीन प्रयोगलाई जनवरी तीनमा विषय विशेषज्ञ समितिको सिफारिस पछि अनुमोदन गरेको छ । कोभशिल्डको चरण ३ परीक्षणहरूको परिणाम आएको छ, तर कोभाक्सिनकोको चरण ३ परीक्षण जारी छ ।

कोभशिल्ड अक्सफोर्ड विश्वविद्यालय र एस्ट्राजेनेकाद्वारा सह निर्मित हो । यो भारतको पुणेको आदर्श पुनावालाको सेरम इंस्टिट्यूट अफ इंडिया (एसआईआई) द्वारा निर्माण भइरहेको छ । यो कोभाक्सिन एक स्वदेशी खोप हो, जुन भारत बायोटेकले भारतीय चिकित्सा अनुसन्धान परिषद (आईसीएमआर) र नेशनल इन्स्टिच्युट अफ भाइरोलजी (एनआईवी) को सहयोगमा सिर्जना गरेको हो । यसको चरण ३ परीक्षणहरू भइरहेको छ ।

विश्वमा भारतीय कम्पनी भारत बायोटेकबाट निर्मित कोभ्याक्सिनको माग बढी रहेको छ । ब्राजिलियन भ्याक्सिन क्लिनिक संघ (एबीसीवीएसी) ले भारत बायोटेकसँग सम्झौता गरेको छ । यस अन्तर्गत ब्राजीललाई पचास लाख कोभाक्सिन दिइने जनाईएको छ । यद्यपि ब्राजिलियाई स्वास्थ्य नियामक अन्विसाको अनुमति पछि यो अन्तिम हुनेछ ।

जनवरीमा ड्रग्स कन्ट्रोलर जनरल अफ इंडिया (म्ऋन्क्ष्) ले अक्सफोर्ड (एस्ट्राजेनेकाको कोभशिल्ड र कोभाक्सिनको आपतकालीन प्रयोगको अनुमोदन गरेको छ । कोभाक्सिनको चरण ३ परीक्षणहरू चलिरहेका छ । यसको आपतकालीन प्रयोगको लागि अनुमोदित भएको थियो । भारत बायोटेकले पनि यो कत्तिको प्रभावकारी छ भनेर उल्लेख गरेको छैन । तर निश्चित रूपमा यो प्रयोगको लागि १०० प्रतिशत सुरक्षित छ । यसैबीच, दिल्ली एम्सका निर्देशक डा. रणदीप गुलेरियाले अनुसार दोस्रो खुराक लिएको २ हप्ता पछि शरीरमा एन्टिबडीहरू विकास हुनेछ ।

कोभशिल्ड र कोभाक्सिन १०० प्रतिशत सुरक्षित
व्यक्तिलाई खोप कार्यक्रम अन्तर्गत खोप दिइनेछ । कम्पनीहरूलाई ’परीक्षणको तेस्रो चरण पूरा गरेपछि र प्रतिवेदन छिटो बुझाएपछि स्थायी इजाजतपत्रको निर्णय लिन सकिने भनेको छ ।’ हल्का ज्वरो, एलर्जी आदि हुन सक्छन् । तर दुबै खोपहरू १०० प्रतिशत सुरक्षित छन् । भ्याक्सिनको साथ नपुंसक हुन्छन् भन्ने सबै कुराहरू निराधार छन् ।