नेपाली / English

सगरमाथाको उचाई ०.८६ ले थपीएको नेपाल र चीनले गरे संयुक्तरुपमा घोषणा

काठमाडौं । सगरमाथा विश्वको उच्च शिखर ०.८६ सेन्टीमिटरले बढेको छ । नेपाल र चीनले संयुक्त रूपमा दुई बर्षसम्मको सर्वेक्षण कार्य पूरा गरेपछि माउन्ट एभरेस्टको नयाँ उचाईको घोषणा गरेको छ । यो घोषणा पछि, संसारको किताबहरुमा सगरमाथाको उचाईको संख्यामा परिवर्तन हुनेछ ।

जानकारीका अनुसार २०१५ मा विनाशकारी भूकम्पपछि सगरमाथा शिखरको उचाईको बारेमा धेरै प्रकारका प्रश्नहरू उठेका थिए । यसलाई ध्यानमा राख्दै, नेपाल सरकारले सागरमाथा शिखरको पुनः सर्वेक्षण गर्न चाहेको थियो ।

यसलाई ध्यानमा राख्दै, नेपाल सरकारले २०१८ मा चीनसँग मिलेर संयुक्तरुपमा माउन्ट एभरेष्टको शिखर मापन गर्ने निर्णय गर्दै मापन कार्यका थालनि गरेको थियो । सर्वेक्षण पूरा गरिसकेपछि नेपालका परराष्ट्रमन्त्री प्रदीप जिवाली र चीनका परराष्ट्रमन्त्री वाङ्ग यीले मंगलबार सगरमाथाको नयाँ उचाइ घोषणा सार्वजनिक गरेको छ ।

१९५४ को शुरुमा भारतको सर्वेक्षण टोलीले माउन्ट एभरेष्टको सर्वेक्षण गरेको थियो । त्यस समयमा सगरमाथाको उचाइ ८८४८ आंकलन गरेको थियो । तर अब नेपाल र चीनको संयुक्त सर्वेक्षणमा यसको उचाई ८८४८.८६ राखिएको छ । यो अघिल्लो उचाई भन्दा ०.८६ सेमी बढी छ ।