नेपाली / English

हिन्दू क्यालेन्डरको विशेष महिना : पौष महिनामा प्रकृतिमा सकरात्मक परिवर्तन हुन्छन् जो जीवन शक्ति बढाउँछ

धारणाः यस महिना सूर्यको उर्जा ११ हजार चिन्हले प्राप्त गर्छ, जसले स्वास्थ्यलाई वर्षभर राम्रो राख्दछ ।

सूर्यको शक्तिहरुसंग पौष महिना बिहिवारबाट शुरु हुन्छ । यस महिना प्रकृतिमा धेरै सकारात्मक परिवर्तन ल्याउँछ । यस्तो अवस्थामा ती परिवर्तनहरूका लागि तयार हुनु आवश्यक छ । तसर्थ, पौष महिना जीवनशक्ति र अध्यात्मको स्तर बढाउनको लागि सही समय हो । काशीका ज्योतिषी पंडित गणेश मिश्र भन्छन् कि पौष महिनामा कुनै शुभ कामहरू नभए पनि भगवानको पूजा गरिन्छ । विशेष गरी सूर्यको पूजा गर्न उत्तम महिना मानिन्छ ।

पौष महिनाको महत्व
हिन्दू पात्रोको दशौं महिनालाई पौष भनिन्छ । यस महिनाको अवधिमा, हेमन्तु मौसमको प्रभाव छ, त्यसैले शीतलता पर्याप्त छ । यस महिनामा, सूर्य यसको विशेष प्रभावमा रहन्छ । मुख्यतया पौष महिनामा सूर्यको पूजा गर्नु विशेष फलदायी हुन्छ । यस्तो विश्वास गरिन्छ कि सूर्यले यस महिना ११ हजार राशिया भएका व्यक्तिलाई उर्जा र राम्रो स्वास्थ्य प्रदान गर्दछ । यदि तपाईं पौष महिनामा नियमित रूपमा सूर्यको पूजा गर्नुहुन्छ भने, व्यक्ति वर्षभर स्वस्थ र समृद्ध हुनेछ ।

११ विशेष व्रत र त्यौहार
त्यहाँ गणेश चतुर्थी, रुक्मणी अष्टमी, सफला एकादशी, स्वरूप द्वादशी, प्रदोष व्रत, शिव चतुर्दशी, श्रद्धा अमावस्या, र पौष महिनामा भोलिपल्ट नुहाउने अमावस्या हुनेछन् । यस पछि मकर संक्रान्ति, विनायक चतुर्थी, पुत्रदा एकादशी, प्रदोष व्रत र शुक्ल पक्षको नुहाउने पौष पूर्णिमा हुनेछन् ।

सूर्यको यसरी पूजा गर्नुहोस्
प्रत्येक बिहान बिहान नुहाएपछि, सूर्यलाई तामाको भाँडोमा राख्नुहोस्, यसलाई पानीमा रोल गर्नुहोस् र फूलहरू थप्नुहोस् ।
नुनको सेवनलाई कम गर्न सूर्य मंत्र ’ओम आदित्य नमः’ जप गर्नुहोस् । त्यसो गर्नाले स्वास्थ्य लाभ प्रदान गर्दछ ।
प्रत्येक दिन सूर्योदय भन्दा पहिले उठ्नुहोस् र सूर्य पूजा गर्नुहोस् ।
तिल, गहुँ, गुड़, ऊनी कपडा, तामाको भाँडो र रातो चीजहरू दान गर्नुहोस् ।