नेपाली / English

ज्योतिषशास्त्रमा होलिका दहनपछि खरानीको महत्व

फागुन महिनाको पूर्णिमा मितिको साँझमा होलिका दहन हुन्छ । भोलिपल्ट होली पर्व महिनाको प्रतिपदा मितिमा मनाइन्छ, जुन धुलेन्डी पनि कहलाइन्छ । होलिका दहनसंगै (Holika समाप्त हुन्छ)। होलिका दहन र होली दुबैको धार्मिक महत्व पनि छ । ज्योतिषशास्त्रका हिसाबले पनि यो दिन एकदम विशेष मानिन्छ ।

होलिका दहनको खरानीबाट फाइदाहरू
घरको नकरात्मकता  : होलिका दहनको खरानी घरमा ल्याउनुपर्दछ । होलिकाको खरानीमा रायो र नुन मिसाएर सफा भाँडामा राखेर यसलाई घरको सफा ठाउँमा राख्नुपर्दछ । यसले घरमा भएको नकारात्मक उर्जा अन्त्य र खराब समय पनि टल्ने विश्वास गरिन्छ ।

ग्रह दोषबाट छुटकारा  : धर्मशास्त्रमा होलिका दहनको खरानी एकदमै शुभ मानिन्छ । यदि कुनै व्यक्तिको कुण्डलीमा ग्रह दोष छ भने त्यस्ता व्यक्तिहरूले होलिका दहनको खरानी पानीमा मिसाएर शिवलिंगमा चढाउनु पर्छ ।

भाग्य : होलिका दहनको खरानी शुभ मानिन्छ, यसैले होलिका दहनको खरानी मानिसले निधारमा लगाउँदा भाग्यका साथै बुद्धिमत्ता पनि बढ्छ भन्ने मान्यता छ ।

वास्तु दोष : यदि घरमा वास्तु दोष छ र परिवारका सदस्यहरू बीच झगडा भई रहन्छ वा केही प्रकारको आर्थिक अवरोध आउँछ भने होलिकाको खरानीलाई घरमा ल्याउनु पर्छ र घरमा छर्नु पर्छ । यसले घरको नकरात्मकता र अन्य समस्याहरूलाई पनि हटाउँछ भन्ने विश्वास गरिन्छ ।।

(नोटः यस लेखमा दिइएको धर्मशास्त्रका अनुसार सामान्य जानकारी र मान्यताको आधारमा हो ।)