नेपाली / English

विश्वमा कोरोना : जर्मनीमा अवस्था झनै नराम्रो हुँदै,  फेरि १४ दिने कडा लकडाउनको लागि तयारी गरिदै, ब्राजिलमा लगातार दोस्रो दिनमा तीन हजार भन्दा बढीको मृत्यु

म्यूनिख/साओ पाउलो । जर्मनीमा कोरोना भाइरसले अवस्थालाई झनै नराम्रो बनाइरहेको छ भने १४ दिन कडा लकडाउन लगाउन तयारीहरू शुरू गरिएको छ । जर्मन स्वास्थ्य मन्त्री जेन्स स्पाहनले कोरोना नियन्त्रण गर्न मुलुकमा १० देखि १४ दिनको लकडाउन आवश्यक भएको बताएका छन् । हामी यसलाई गम्भीरतापूर्वक विचार गर्दैछौं । गत वर्ष पनि यस्तो अवस्थामा हामीले देशवासीलाई घरमा बस्न सल्लाह दिएका थियौं । यस पटक पनि यस्तै अवस्था सिर्जना भइरहेको छ । यसैबीच, जर्मन कुलपति एन्जेला मर्केलका चीफ अफ स्टाफ हेल्ग ब्राउनले पनि देशको कोरोनाको अवस्थाका बारे चिन्ता व्यक्त गरेको छ । हामी अहिले सबैभन्दा खतरनाक चरणबाट गुज्रिरहेका छौं । हामीले केहि हप्तामा कोरोनालाई जित्न आवश्यक छ ।

ब्राउनले “केहि हप्ताहरुमा हामी यो महामारी नियन्त्रण गर्न सक्छौं कि सक्दैन भनेर निर्धारित गर्ने छ ?“ यदि संक्रमण यस्तै प्रकारले बढ्दै गयो भने, कोरोनाको नयाँ तनावको जोखिम पनि बढ्नेछ, र यसले सम्भवतः खोपको प्रभावलाई पनि असर गर्ने छ । यदि त्यसो भयो भने हामीलाई नयाँ खोप चाहिन्छ र हामीले फेरि खोप कार्यक्रम सुरु गर्नुपर्ने हुन्छ भनेका छन् । ’

उता ब्राजिलमा दिन प्रतिदिन हालत खराब हुँदै गएको छ । अघिल्लो दिनमा त्यहाँ कोरोनाका, ८३,०३९ संक्रमणका घटनाहरू रिपोर्ट गरिएका थिए । यो अवधिमा पनि ३,३६८ मानिसहरुले ज्यान गुमाउनु परेको छ । ३००० भन्दा बढी व्यक्तिहरू मरेका यो लगातार दोस्रो दिन हो । यसभन्दा अघि शनिबार ३,६०० व्यक्तिले कोरोनाको कारणले गर्दा ज्यान गुमाउनुपरेको थियो । ब्राजिल विश्व मा दोस्रो सबैभन्दा कोरोना संक्रमित देश हो । अमेरिका पहिलो छ र भारत तेस्रो नम्बरमा छ ।

इटालियन सरकारले कोरोना बिरूद्ध खोपमा भाग लिन अस्वीकार गरेका स्वास्थ्यकर्मीहरू विरुद्ध कारबाही गर्न तयारी गरिरहेको छ । प्रधानमन्त्री मारियो ड्रघीले खोप नलिएका कामदारहरू बिरामी व्यक्तिहरूको सम्पर्कमा आउन चाहँदैनौं । यस्तो अवस्थामा, खोप लिन अस्वीकार गरेका स्वास्थ्यकर्मीहरूले खोप लिनु पर्छ, अन्यथा हामी कडा कारबाही गर्न बाध्य हुनेछौं भनेका छन् ।

विश्वमा गत २४ घण्टामा ६ लाख भन्दा बढी केसहरू 
कोरोना अन्तिम २४ घण्टामा ५.७० लाख मानिसहरुमा संक्रमणको पुष्टि भएको छ । यस अवधिमा ९ हजार भन्दा बढी मानिसहरुको ज्यान गएको छ । हालसम्म विश्वमा १२.७२ करोड मानिस महामारीबाट प्रभावित भइसकेका छन् । १०.२५ करोड मानिस निको भएका छन् भने २७.८८ लाख मानिसको मृत्यृ भईसकेको छ । हाल २.१९ करोड बिरामीहरू कोरोनाको बिरूद्ध युद्ध लडिरहेका छन् ।
तथ्याङ्कhttps://www.worldometers.info/coronavirus/अनुसार ।