नेपाली / English

कोविड — १९ महामारीको प्रभाव शिक्षामा

कसैले पनि महसुस गरेन कि त्यस्तो माइक्रोस्कोपिक आकारको जीवले सम्पूर्ण विश्वमा यस्तो विनाश ल्याउन सक्छ र हजारौंको मृत्युको कारण हुन सक्छ । यो त्यस्तो महामारी पहिलो पटक भएको छैन भन्ने होइन, तर सोशल मिडिया स्वतन्त्रताको यस युगमा जहाँ सूचनाको आवाजको गति भन्दा छिटो फैलियो, ती चीजहरू उनीहरूको भन्दा धेरै ठूला देखिन्छन् । एक चिरस्थायी प्रभाव कुख्यात कोविड — १९ द्वारा सिर्जना गरिएको हो जुनबाट यसलाई बर्षौं नभए धेरै महिना लाग्नेछ । शिक्षा उद्योग छोडेको छैन र विद्यार्थी जीवनमा कोविड — १९ को प्रभाव देखिन्छ ।
चार महिना भन्दा बढीको अन्तराल पछि नेपालमा एक हजार भन्दा बढी कोरोनाका संक्रमितहरु दिन प्रतिदिन बढ्दो देखिएको छ । कोविड — १९ को महामारीले विश्वव्यापी विद्ययार्थी जनसंख्याको ९०% प्रतिशत भन्दा बढीलाई असर गरेको छ र औपचारिक सबैभन्दा ठूलो अवरोध खडा गरेको छ । महामारीले विश्वव्यापी शैक्षिक प्रणलीलाई असर गरेको छ जसले विद्ययालय, विश्वविद्ययालय र कलेजहरुको कूल बन्द भएको छ । स्कूल बन्द भएमा विद्ययातर्थी, शिक्षक र परिवार मात्र प्रभावित गर्दैन तर यसको सुदूर आर्थिक र सामाजिक परिणामहरु छन् ।

ठूला शहरहरू बाहेक, नेपालसँग शिक्षालाई समर्थन गर्न भरपर्दो इन्टरनेट सेवाको अभाव छ, जसलाई प्रायः ठूलो फाईलहरू र अडियोभिजुअल सामग्रीहरूको पहुँच र प्रसारणको आवश्यकता पर्दछ । यसैले, विद्यार्थीहरू जो गरिब छन्, जो शारीरिक रूपबाट वञ्चित छन्, र जोसँग अनलाइन अध्ययनका लागि अनुकूल घरेलु परिस्थिति छैन, असमान रूपमा प्रभावित हुन सक्छ । यस बाहेक, धेरै जसो शिक्षकहरू र विद्यार्थीहरूसँग आवाश्यक हुन्छन् वा अनलाइन कक्षामा भाग लिन पर्याप्त रसद अनुभव र ज्ञान छैन । यसबाहेक, विद्यार्थी र शिक्षकहरू डिजिटल विधिसँग असन्तुष्ट छन्, जसले अन्ततः शिक्षाको गुणस्तरलाई बाधा पु¥याउँछ । धेरै गरीब विद्यार्थीहरूको ल्यापटप र कम्प्युटरमा पहुँच छैन; यी सबै विद्यार्थीहरू भोका छन्, लाग्छ कि यस भिन्न शिक्षा हुनु हुँदैन । निस्सन्देह त्यहाँ धेरै नै हानिकारक कारकहरू छन् जस्तै कुनै परीक्षा छैन; विद्यार्थीहरूलाई अन्तर्वार्ताद्वारा अंक दिइन्छ । यसले सुविधामा उनीहरूको क्यारियरलाई असर गर्न सक्छ ।

यी कारकहरू बच्चाको अगाडिको जीवनको पूर्वझलक हुनेछन् । यस नोटमा, भन्न चाहन्छौं कि विद्यार्थीहरू स्कूल र कलेजहरूमा दिनहरू हराइरहेका छन् । आशा छ कि कोविड — १९ महामारीको कारण हुने परिस्थितिबाट बच्न सरकारले स्पष्ट निर्देशनको साथ जति सक्दो चाँडो राम्रो निर्णय लिने आशा राख्दै । अनलाइन कक्षा, दत्तक दर करीव ५० — ६० % हुन्छ जबकि कक्षाकोठामा दत्तक ८०—९० % जति थियो । अनलाइन कक्षाले विद्यार्थीको आँखालाई नीलो स्क्रिनको अगाडि लामो घण्टा असर गर्दछ ।
साना केटाकेटीहरू जस्तै प्लेस्कूल र प्राथमिक कक्षामा यस प्रकारको वर्ग हुनु हुँदैन किनभने उनीहरूसँग कम एकाग्रता शक्ति छ, र यी साना बच्चाहरू नीलो स्क्रिनको अगाडि लामो समय बस्न सक्ने क्षमता राख्दैनन् । त्यहाँ महत्वपूर्ण बेफाइदाहरू छन् किनकि त्यहाँ रोजगार, जीवन, र देशको अर्थव्यवस्थामा एक ठूलो घाटा छ ।