नेपाली / English

आमा

आमा हरेक बच्चाको लागि एकदम विशेष र महत्त्वपूर्ण व्यक्ति हुन्। वास्तवमा उनी सबैको लागि परमेश्वरको सबैभन्दा अनमोल उपहार हुन्। एउटा बच्चाले उसको कारणले मात्र संसार देख्न सक्छ। उनी एक बच्चा, अभिभावक, गाईड, र उनको बच्चाको शिक्षक हुन् । उनी सम्पूर्ण परिवारको ख्याल राख्छिन् र घरलाई सुन्दर घरमा परिणत गर्छिन् ।

आमा एक आमा हुनुहुन्छ जो सम्भवतः सबै शक्तिले सम्पन्न हुनुहुन्छ । यस ब्रह्माण्डमा कुनै पनि प्राणी आमा जत्तिकै शक्तिशाली हुन सक्दैन ! उनी कुनै पनि परिस्थितिमा सबै कुरा प्रबन्ध र नियन्त्रण गर्न सक्दछन् । अर्को शब्दमा भन्नुपर्दा, परमेश्वरले उनलाई संसारका सबै मामिलाहरू लिने शक्ति दिनुभएको छ । एक दिनको लागि आमाको दिन मनाउनु यस संसारमा प्रत्येक आमालाई धन्यवाद दिन पर्याप्त छैन। कसैले पनि कुनै पनि मूल्यमा उनलाई प्रतिस्थापन गर्न सक्दैन। सबैले आफ्नो प्रेमको बलिदानको लागि उनलाई धेरै माया र हेरचाह गर्नुपर्छ ।

आमाहरू आफ्ना बच्चाहरूसँग गहिरो सम्बन्ध साझा गर्छन् । यो जडान निश्चित रूपमा अरु कोहीले मिल्दैन । बुवाहरु पनि बुझ्ने प्रकारको स्थापना गर्न असफल। यस जडानको उत्पत्ति बाल्यावस्थाबाट हुन्छ । सबैभन्दा उल्लेखनीय कुरा के छ भने, एउटी आमाले आफ्नो शिशु बच्चालाई कुराकानी बिना नै बुझ्न सक्दछ। यसले निस्सन्देह आमा र बच्चाबीच बलियो भावनात्मक सम्बन्ध विकास गर्दछ। यो बन्धन वयस्क जीवनमा लाग्छ जस्तो देखिन्छ। आमा जस्तो देखिन्छ, हामी भोकाएको बेला सँधै भन्न सक्दछ । आमाहरू पनि परिवारको भावनात्मक मेरुदण्ड हुन् । परिवारमा सबैको भावनालाई समर्थन गर्छन् । परिवारका सदस्यहरूले निश्चित रूपले चिन्ता बिना नै आमालाई उनीहरूका भावनाहरू बताउन सक्छन् । एक व्यक्ति आमासँग लगभग सबै गोप्य कुरा साझा गर्न सक्दछ । यो किनभने माउहरू आफ्नो परिवार संग ठूलो स्तर मा विश्वास छ ।

यसबाहेक, आमाहरूसँग अत्यन्तै क्षमा गर्ने स्वभाव हुन्छ । तसर्थ, गल्ती पनि एक आमा संग साझा गर्न सकिन्छ । सबैजनाको जीवनमा आमा रत्न हो । उनी एक बच्चाको लागि खुशीको अन्तिम स्रोत हुन् । उनको योगदान निश्चित रूप मा कल्पना गर्न को लागी धेरै महान हो । सबैभन्दा माथि, उनको प्रेम शुद्ध र निर्दोष छ । माया नगर्ने आमा फेला पार्नु सायद असम्भव काम हो । एउटी आमा स्वाभाविक आमा जस्तो हुन्छ जसले सधै बिना शर्त बदलीमा कुनै आशा राख्छ । कसैको लागि जीवित प्रेरणा हुन सजिलो छैन र त्यसो गर्न सकारात्मकता, विवेक, विश्वस्तता र उत्साहले भरिपूर्ण जीवन आवश्यक छ । आमा केवल शब्द मात्र होइन यो आफैंमा सम्पूर्ण ब्रह्माण्ड हो। उनी वास्तवमै सबैको फाईलमा सबैभन्दा बढी व्यक्ति हुन् ।